До края на ноември Националният план за развитие на биологичното производство до 2030 г. следва да бъде гласуван на Министерски съвет
Близо 410 млн. евро са заделени за биосектора в новия програмен период до 2027 г. Това заяви земеделският зам.-министър Таня Георгиева по време на инициативата за отбелязване на 23 септември – Ден на биологичното производство в ЕС.
В Стратегическия план са разработени и две нови интервенции – за инвестиции в земеделски стопанства и за преработка на първична селскостопанска продукция, свързани с околната среда. Там се дава изключително голям приоритет например на създаване на трайни насаждения за биологично отглеждане или преработка на биологична суровина.
“Фермерите са добре дошли да се развиват в областта на биологичното производство. Но те трябва да имат предвид, че то изисква повече умение, знание и отдаденост”, добави ресорният зам.-министър.
На срещата в биологична овощна градина в ботевградското село Радотина присъстваше и Стоилко Апостолов, който понастоящем е съветник на земеделския министър Кирил Вътев в областта на биологичното производство. С него си поговорихме за спешните и важните теми в сектора.
Регистърът е направен на стара платформа, в която липсват функционалности. Например ако един преработвател иска да си намери производител на череши, които да преработва, той може да филтрира по растениевъдство и по области, но нищо повече. Трябва да се отвори сертификатът на всеки биопроизводител поотделно, за да се види какви култури отглежда. Това е единият от големите проблеми.
За пример може да се даде биорегистърът на Франция. Там може да напишеш примерно биологичен пчелен мед в района на Париж. Отваря се карта, на която са изобразени всички производители на биологичен пчелен мед в района. Идеята е нещо такова да заработи и у нас някой ден.
Другият проблем е свързан с прекаленото раздробяване и слизането на ниво кадастрален имот. В момента всички парцели, които са сертифицирани за биологично производство, се описват като кадастрални имоти. Например един блок от 200 дка може да представлява 200 различни имота. Това е една безумна административна работа, която трябва да се промени.
С течение на времето регистърът се надграждаше, но има още много какво да се направи. Сега по Националния план за възстановяване и устойчивост са заделени милиони левове за Електронна информационна система, включително и за модернизиране на биорегистъра. В момента той се поддържа от държавна фирма “Информационно обслужване” АД. За съжаление, все още ръчно се прехвърлят данни от едни таблици и вместо да се облекчава работата, тя се усложнява още повече.
Регистърът би трябвало да стане ГИС базиран, за да може парцелите, които се очертават в СЕУ в момента, по същия начин да се очертават и в биологичния регистър. А не да се търсят кадастралните имоти, които да бъдат очертани. По този начин ще се допускат много по-малко грешки.
България си е поставила за цел 10% от обработваемите площи да бъдат биологично сертифицирани до 2030 г. За съжаление, сега сме по-малко от 2%. Тъй като в момента се наливат данни от сертифициращите фирми, по-точна статистика ще има в началото на 2024 г.
До края на месец ноември Планът следва да мине гласуване на Министерски съвет. За съжаление, през времето той премина различни метаморфози. Например в него беше заложена цел за снабдяването на детски градини и други обществени заведения с биологични храни. Сега тази цел е посочена като нещо пожелателно, без да е заделен бюджет. Финансирането за това е извън европейските програми. Парите трябва да се осигурят от Министерството на финансите.
Някои градове във Франция вече са въвели биопродукти в обществените поръчки и по този начин се прескача дългата верига. Например дадена болница сключва договор с производител на картофи и той ги доставя директно на цената, на която произвежда, без да минава през трима търговци например. Дори се прави намаление в цената на доставките за биопродукти в сравнение с конвенционалните.
Друг пример може да се даде с млякото. Не е нужно суровината да се вземе от една биоферма и да се закара на 300 км, за да се сложи в тетрапак. След това през три фирми да се върне в детската градина и вече да струва например 6 лв./л. Фермата в момента го дава за 1,25 лв./л – на тази цена може да го купува и детската градина и то като се достави директно от фермата.
Източник:
https://agri.bg/novini/blizo-410-mln-evro-sa-zadeleni-za-bio-do-2027-g