Прессъобщение | Дата: 12.09.2024 г.
Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и Европейският съюз вече подписаха споразумение за нов период на финансиране по програмата за грантове на Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Норвегия.
Целта на финансирането от Норвегия по схемата на грантовете на ЕИП и Норвегия е да се намалят социалните и икономическите различия в Европа. Освен това, схемата допринася за укрепване на сътрудничеството между Норвегия и държавите-бенефициенти.
„В интерес на Норвегия е да гарантира, че демокрацията и уважението към основните човешки права остават силни в цяла Европа. Също така е в полза на Норвегия да позволи на Европа като цяло да участва в зеления преход, който всички ние трябва да претърпим,“ заяви министърът на външните работи Еспен Барт Ейде.
Преговорите за нов период на финансиране по програмата за грантовете на ЕИП и Норвегия бяха официално започнати през юни 2022 г., а преговарящите постигнаха споразумение през ноември 2023 г. На 25 юни 2024 г. споразумението беше одобрено от Съвета на ЕС, който представлява държавите-членки.
Днес споразумението беше подписано в Брюксел от посланика на Норвегия към ЕС Андерс Ейде.
Споразумението беше подписано и от Кристиан Андри Стефанссон, посланик на Исландия към ЕС, Паскал Шафхаузер, посланик на Лихтенщайн към ЕС, и заместник-генералния секретар на ЕС Джон Уотсън.
„Грантовете на ЕИП и Норвегия са важен компонент на сътрудничеството между Норвегия и ЕС. Ще представим споразумението на Стортинга за одобрение тази есен. След това ще сключим индивидуални споразумения с всяка държава-бенефициент,“ заяви г-н Ейде.
Споразумението с всяка държава-бенефициент ще определи портфолиото от програми, които ще бъдат изпълнени, и ще уточни партньорите, включително норвежките партньори, които ще си сътрудничат по изпълнението на програмите. Важно е бързо да се сключат споразуменията с държавите-бенефициенти, за да се осигурят възможно най-добрите резултати в съответствие с приложимите приоритети.
За периода 2021–2028 г. Норвегия, Исландия и Лихтенщайн предоставят 3,268 милиарда евро на 15-те най-малко заможни държави в ЕС. Норвегия предоставя около 97 % от това финансиране. Общо 183 милиона евро са предназначени за мерки за справяне с последиците от войната на Русия в Украйна в държавите-бенефициенти.
Трите приоритетни области, които са определени, са:
- Зелен преход
- Демокрация, върховенство на закона и човешки права
- Социално интегриране и устойчивост
Разпределение на средствата по държави-бенефициенти (в милиони евро):
Полша: 924,9
Румъния: 596,3
България: 260
Унгария: 254,1
Чехия: 225,2
Гърция: 159,3
Хърватия: 133,1
Словакия: 130,7
Португалия: 126,3
Литва: 117,9
Латвия: 109,5
Естония: 71,8
Словения: 50
Кипър: 17,6
Малта: 11,2
Източник: https://www.regjeringen.no/