Начало

Новини

България има достъп до 5 млрд. евро от ЕС за декарбонизация и преквалификация

Сега е моментът за действия и трябва да се ангажират всички заинтересовани страни, коментира ръководителят на Представителството на ЕК в България

Основното послание на Европейската комисия към България по отношение на енергийния преход е призивът за неотложност. Това заяви Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, по време на международната конференция „Възможности за справедлив преход отвъд границите“, организирана от „Бранд Медиа България“. Събитието е част от проекта „Преход на възможностите“, финансиран с европейски средства.

Необходими са решителни действия, сега е моментът за тях, страната трябва да ангажира всички заинтересовани“, добави Чобанова.

Според нея „без политическа ангажираност и активност, това нещо (бел. ред. – липсата на ангажираност) подлага на сериозен риск достъпа на България до огромните финансови ресурси, които са налични“.

България, както много други европейски държави, има дълбоки корени във въглищната енергетика и други въглеродоинтензивни индустрии. В продължение на десетилетия тези традиционни за нашата икономика сектори са създавали заетост, били са двигател на икономически растеж и са осигурявали енергия за нашите домове“, добави Чобанова.

„България е традиционно свързана с тези сектори. Днес сме изправени пред неотложната необходимост да погледнем и да се движим напред не само поради екологични съображения, но и поради факта, че икономиките, като цяло европейската, и други наши големи конкуренти, се движат с изключително бърза скорост в свят, изграден от модерни технологии, иновативни индустрии и ние, за да бъдем мощни, силни, трябва да преминем към този преход“, коментира ръководителят на Представителството на ЕК у нас.

По думите ѝ в основата на тази трансформация стои Зеленият пакт, който

не е само екология, а и промишленост, грижа за хората, двигател на икономически растеж“.

„За да се направи този справедлив преход, а „справедлив“ означава да има силна грижа за хората, Европейската комисия отделя значителен финансов ресурс. Финансовата подкрепа е налице и логиката на справедливия преход е да не остане нито едно семейство, общност или регион без необходимата подкрепа, така че този проект действително да бъде плавен и да не предизвика сътресения“, добави Чобанова.

Тя напомни за съществуването на Фонда за справедлив преход.

България разполага с 1.2 млрд. евро, които могат и трябва да влязат в българската икономика, за да бъдат диверсифицирани въглищните региони и тук Комисията оказва пълна подкрепа това да се случи“.

Фондът за справедлив преход е само един от инструментите, стана ясно още от думите на Чобанова, която спомена и Плана за възстановяване и устойчивост и Кохезионните фондове на Европейски съюз, от които кумулативно се събират над 5 млрд. евро за „декарбонизация на нашите промишлени отрасли и за преквалификацията на работниците“.

Това финансиране е не просто за отказ от въглища, а за инвестиции в едно по-иновативно и модерно бъдеще на България, което, смятам, че всички български граждани заслужават“, добави Чобанова.

Тя даде примери за възможностите в различни родни региони – Планът за справедлив преход на Стара Загора предвижда изграждането на фотоволтаични паркове, както и системи за съхранение на енергия. В Перник е предвидена подкрепа за малки и средни предприятия (МСП) за научно-изследователска и развойна дейност. В Кюстендил се планира изграждането на индустриален парк с фокус върху чистите технологии, както и подкрепа за МСП, произвеждащи енергия от възобновяеми източници.

Източник: https://www.economic.bg/bg/a/view/bylgarija-ima-dostyp-do-5-mlrd-lv-ot-es-za-dekarbonizacija-i-prekvalifikacijata?fbclid=IwY2xjawFg2ABleHRuA2FlbQIxMQABHc0TT6OoAYSXpfXUDplDJRRtZJmQT_fd25DOfwR8rbMG8c5fQANHjrOvgQ_aem_l0ItCzy_aXsW7BI50JkgdQ