Финансирани са проекти за 782 млн. евро у нас през 2023
Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), която включва и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), задели през 2023 година 36,2 млрд. евро за проекти в по-слабо развити райони на ЕС, наречени „региони на сближаване‟. Това представлява почти половината (47 %) от кредитите и инвестициите на Групата на ЕИБ в ЕС през изминалата година, става ясно от доклад на ЕИБ.
През 2023 г. само кредитите по линия на политиката на сближаване/кохезионна политика възлизат на 29,8 млрд. евро, което представлява 45,1 % от предвидените за ЕС задължения, като по този начин банката преизпълни поставената цел от 42 %. Кредитирането от ЕИБ за сближаване през 2023 г. достигна своето най-високо равнище в 65-годишната история на банката със значителен превес на финансирането за малки и средни предприятия (МСП) и дружества със средна капитализация.
„Социалното и териториалното сближаване са съществена част от мисията на Групата на ЕИБ и сред нашите главни стратегически приоритети,” заяви президентът на Групата на ЕИБ Надя Калвиньо. „Независимо, че заложбите са равномерно разпределени, не така стои въпросът с възможностите, а за да подкрепим политиката на ЕС ние се стремим да осигурим възможности там, където има заложби. Важни са всяко място и всеки регион.“
Очаква се подписаните от ЕИБ проекти през 2023 г. да осигурят:
– Достъп на повече от 5 милиона души до по-качествени здравни грижи
– Доставка на електроенергия от възобновяеми енергийни източници за над 6 милиона домакинства
– Достъп до 5G услуги за повече от 6 милиона нови абонати Значителна пряка и косвена трудова заетост.
„Групата на ЕИБ изпълнява дадените обещания и заделя значими ресурси за сближаването. Наред с финансирането, две трети от нашите консултантски услуги са предназначени за регионите на сближаване и предоставят комплексна подкрепа, съобразена с потребностите на публичните органи, финансовите институции и организаторите на проекти“, заявява вицепрезидентът на ЕИБ Кириакос Какурис. „Политиката на сближаване е най-видимата проява на солидарност в ЕС и е също толкова важна, колкото ускорения зелен и цифров преход.“
Поетите от ЕИФ задължения по кредитни гаранции, рисков капитал и частно дялово участие в инвестиции в регионите на сближаване през 2023 г. възлизат на 6,8 млрд. евро, което съставлява 49 % от общия размер на задълженията на ЕИФ в ЕС. Петте водещи страни-бенефициери са Румъния, България, Полша, Франция и Италия.
България е на второ място по кохезионни инвестиции на ЕИФ през миналата година със 782 милиона евро. Преди нас сред страните е единствено Румъния с 2 млрд. евро инвестиции от ЕИФ.
През 2023 страната ни е на 9-то място сред страните от ЕС по общи кохезионни инвестиции от Групата на ЕИБ – с над 1 милиард евро, показват още данните.
България се е възползвала от инвестициите основно за подобряване на съхранението на селскостопанска продукция и обучението на кадри в областта на ИТ.
„Постигането на конкурентоспособност и сближаване в ЕС е от съществено значение за изграждане на приобщаващо бъдеще, но и на по-силен ЕС на световната сцена“, по думите на главния изпълнителен директор на ЕИФ Мариут Фалкстед. „През 2023 г. оказахме мащабна подкрепа на малките предприятия в много развиващи се региони в Европа като до голяма степен преизпълнихме нашите цели, а също така дадохме своя значим принос в изграждането на местните финансови екосистеми.“
Най-общо, ЕС разпределя регионите в три групи въз основа на икономическото им развитие: по-слабо развити, в преход и по-развити. Кредитирането от ЕИБ за по-слабо развитите региони възлиза на 17,2 млрд. евро, т.е. 26 % от общия размер в ЕС и над показателя за висока ефективност на банката от 21 %. Всички държави от ЕС (с изключение на Люксембург) имат региони на сближаване, включително и региони в преход, а целевите инвестиции в тези райони са решаващи за реализиране на техния потенциал. Независимо от значителния напредък при конвергенцията в ЕС на национално равнище, резултатите по региони в самите страни са разнопосочни. Подкрепата за политиката за сближаване е сред осемте водещи приоритета на Групата на ЕИБ, според Стратегическата пътна карта за периода 2024-2027 г., която бе бе приета с единодушие през юни от акционерите на поделението за финансиране на ЕС.
Източник: https://www.economy.bg/economy/view/59003/Bylgariya-e-vtora-v-ES-po-kohezionni-investicii-ot-EIF?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR0Pcf-TFuMmc7RtpJoTV8Gz5B_8pJLhcnHPlUl7OcovKXEOtU5xhEhJ3kI_aem_QOn0S11bM7FDNOfit5zEhw